مهدی تقی‌زاده: فیدیلیو

مهدی تقی‌زاده: فیدیلیو

کی هستی و داری چی کار می کنی؟

من مهدی تقی‌زاده هستم. ۳۳ سال سن دارم. ازدواج کردم و یه دختر ۷ ساله به نام تبسم دارم. در حال حاضر مدیر تکنولوژی فیدیلیو هستم. حدودا از سال ۱۳۷۸ به صورت حرفه‌ای در زمینه نرم‌افزار به خصوص در حوزه وب فعالیت می‌کنم و پیش از فیدیلیو یه مدت حدود ۶ سال مدیرعامل شرکت دیجیتال‌پرشیا بودم که با ۳ تا از دوستان دیگه در زمینه وب و چندرسانه‌ای فعالیت می‌کردیم، بعد از اون هم حدود ۳ سال با شرکت فناوری اطلاعات یارا تحت عناوین مختلف (مدیر پروژه، مدیر اجرایی فنی و …) همکاری داشتم.
گهگاه در همایش‌ها و سمینارهای و رویدادهای مرتبط با حوزه تکنولوژی به عنوان میهمان یا سخنران یا مربی حاضر بودم.
وب سایت شخصی من به آدرس mahdi.ws است که در واقع یک وبلاگ انگلیسی هست که بیشتر در اون مطالب فنی و گهگاه غیرفنی می‌نویسم و اخیرا هم مطالب غیر فنی رو در Medium منتشر می‌کنم. در بین شبکه‌های اجتماعی بیشتر از توییتر استفاده می‌کنم (و تا چند ماه پیش همه ۳۴ هزار توییت این هفت سال اخیر من انگلیسی بوده و یک ماهی هست که تصمیم گرفتم در توییتر کمی هم فارسی بنویسم!) معمولا روی بیشتر شبکه‌های اجتماعی می‌شه من رو با نام کاربری mahdi پیدا کرد که البته ممکنه هیچ فعالیتی هم اونجا نداشته باشم!

تبسم تقی‌زاده

از چه سخت افزارهایی واسه کار و زندگی استفاده می کنی؟‌

من توی بیش از ده سال اخیر همیشه از یه لپ تاپ برای همه کارهام استفاده می‌کردم و در حال حاضر یه Sony Vaio دارم با ویندوز ۸.۱ که البته فکر می‌کنم به زودی باید به فکر یه لپ‌تاپ جدید باشم و به احتمال زیاد انتخاب بعدی یک MacBook Pro‌ خواهد بود. در محل کار همیشه از یه مانیتور دوم استفاده می‌کنم. در حال حاضر از یه iPhone 5 استفاده می‌کنم و البته به فراخور کارم که نیاز به تست برخی اپلیکیشن‌های اندروید هست گاهی از گوشی‌های اندرویدی هم استفاده می‌کنم اما خیلی محدود و موقتی. یه iPad 2 هم دارم که البته تقریبا من ازش استفاده‌ای نمی‌کنم و همیشه خونه هست. همیشه یه باطری‌پک سونی همراهم است که برای شارژ آیفون در مواقع ضروری ازش استفاده می‌کنم.

از چه نرم افزارهایی استفاده میکنی؟

تقریبا همیشه با سیستم عامل ویندوز به عنوان سیستم عامل اصلی و روزمره کار کردم و همون طور که گفتم الان سیستم عامل روی لپ‌تاپم ویندوز ۸.۱ هست. خیلی کم و به ضرورت برخی کارهای خاص با Linux هم کار می‌کنم و البته بیشتر روی سرورهایی که باهاشون کارای مختلفی رو باید انجام بدم. مرورگر پیش‌فرضم گوگل کروم هست. تمامی ایمیل‌های شخصی و کاری خودم رو از طریق جیمیل مدیریت می‌کنم. قرارهای کاری رو از طریق تقویم گوگل مدیریت می‌کنم. برای کدینگ عموما از Visual Studio 2010/2013 استفاده می‌کنم. برای ذخیره‌سازی Cloud از دراپ‌باکس استفاده می‌کنم. برای مدیریت Taskها از Any.DO استفاده می‌کنم. در حال حاضر از روی اجبار Feedly رو جایگزین گوگل ریدر مرحوم کردم برای خوندن فیدهای روزانه. روی لپ‌تاپ موسیقی زیادی ندارم و معمولا اگر بخوام موسیقی گوش کنم از Spotify استفاده می‌کنم. روی دسکتاپ همیشه از نسخه وب Twitter و روی آیفون از اپلیکیشن رسمی توییتر استفاده می‌کنم. صبحها با زنگ اپلیکیشن Sleep Cycle از خواب بیدار می‌شم.
سعی می‌کنم زیاد از Messengerها استفاده نکنم اما در مواقع ضروری Skype، Google Hangout، وایبر و تلگرام رو استفاده می‌کنم.
اخیرا از Moves برای Track کردن Activity روزانه استفاده می‌کنم.
برای مدیریت اطلاعات مخاطب‌ها روی آیفون از Brewster‌ و روی دسکتاپ از Google Contacts استفاده می‌کنم.
اگر بخوام نتایج مسابقات فوتبال رو دنبال کنم از FotMob روی آیفون استفاده می‌کنم.
از Buffer برای زمان‌بندی ارسال مطالب به شبکه‌های اجتماعی به خصوص توییتر استفاده می‌کنم.

چه کتابی رو دوست داری و آخرین کتابی که خوندی چی بود ؟

من همیشه مطالعه روتین توی دو زمینه کاری (نرم‌افزار/MBA) و آزاد رو در زندگیم داشتم. آخرین کتابی که تموم کردم زمستان ۶۲ اسماعیل فصیح بود و در حال حاضر عشق سال‌های وبا مارکز رو دارم می‌خونم. در زمینه کاری هم معمولا مشغول مطالعه چندین کتاب به طور همزمان و گاهی به صورت مرجع هستم از جمله برندیگ (دکتر اخلاصی)، خلق مدل کسب و کار و … که الان دارم مطالعه می‌کنم. خوندن کتاب‌های پیامبر خلیل جبران خلیل و چشمهایش بزرگ علوی رو توصیه می‌کنم.

9 دیدگاه

Comments are closed.