بهرام آشفته : یک جانک آرتیست

بهرام آشفته : یک جانک آرتیست

کی هستی و داری چی کار می کنی؟

بهرام آشفته هستم. متولد ۱۳۵۶ مراغه. طراح و مجمسه‌ساز و به اصطلاح یک جانک آرتیست. از بچگی عاشق طراحی بودم و در دوران دبستان کسی باور نداشت که طرح‌هایم کار یک کودک ۸ ساله باشند و تنها درسی که می‌توانسم نمره ۲۰ بگیرم، همان درس نقاشی بود.

همه چیز اتفاقی بود. ۱۷ سال بود که به حرفه‌ی تعمیر خودرو مشغول بودم، در این میان گاهی مجسمه‌ای از قطعات دورریز خودرو می‌ساختم. رفته رفته شیفته این کار شدم، هر روز مجسمه‌ای جدید با طرحی جدید خلق می‌کردم و همین آغازگر ورود من به دنیای هنر بود. از سال ۸۵ بطور حرفه‌ای وارد دنیای مجسمه‌سازی با قطعات بازیافتی خودرو و اجسام فلزی با تکنیک جوش‌کاری شدم که تلفیقی از زندگی مدرن و کلاسیک در آن نمایان بود و نوعی از زیباشناسی خلاقیت با قطعات خودرو و رام کردن آهن سرد در آن مطرح شد.

بهرام-آشفته4

در حال حاضر اغلب کارهای شهری انجام می‌دهم ولی در کنار آن مشتریان پروپاقرصی نیز از جمله سفارت‌خانه آلمان، فرانسه، کنسولگری ترکیه و کلکسیونرها دارم.

از چه سخت افزارهایی واسه کار و زندگی استفاده می کنی؟‌

۹۹٪ سخت‌افزار مورد استفاده من قطعات بازیافتی خودروهای صنعتی است که تهیه‌شان بسیار انرژی‌بر و پرزحمت است و اغلب مجبور هستم دو روز از هفته‌ام را به گشت و گذار در مراکز اسقاط و یا انبارهای ضایعات برای خریداران قطعات بازیافتی صرف کنم.

قطعات بازیافتی را بسیار دوست دارم و همواره به چشم اشیاء هنری گران‌بها به آن‌ها نگاه می‌کنم. زمانی که در انبار ضایعات قدم برمی‌دارم، حس می‌کنم در حال قدم زدن در بهشت هستم چراکه آن‌جا محلی است که رویاهای من با پیدا کردن قطعات مورد نظرم به واقعیت تبدیل می‌شوند.

بهرام-آشفته6

قبلا که در کار تعمیر خودرو بودم یک‌بار میله پولس رنو توجه من را به خود جلب کرد. کمی که دقت کردم متوجه شدم این قطعه شبیه به سر یک پرنده است. با کمی تغییرات و اضافه کردن قطعات دیگر و پروبال دادن به این قطعه نهایتا شبیه به یک کرکس شد و بعدها در نهمین جشنواره هنرهای تجسمی برایم رتبه اول در بخش حجم را به ارمغان آورد.

علاوه بر ۲ تن قطعات خودرو، دستگاه موتورجوش، فرز، دیرل و انواع وسایل مجسمه‌سازی دیگر هم‌دمان من در خلق این موجودات آهنین هستند.

بهرام-آشفته3

از چه نرم افزارهایی استفاده میکنی؟

هنر من ارتباط چندانی با دنیای نرم ندارد. از همین رو یک گوشی سامسونگ Galaxy K zoom که بتوانم تصاویری خوبی بگیرم و همچنین از طریق آن صفحه فیس‌بوک و اینستاگرام خود را مدیریت کنم، برایم کافی است.

چه کتابی رو دوست داری و آخرین کتابی که خوندی چی بود؟

گرایش بسیاری به کتاب‌های روان‌شناسی دارم و سعی می‌کنم روزانه حداقل یک ساعت هم که شده به مطالعه بپردازم. آخرین کتابی که هنوز در میانه‌هایش هستم، جهان هولوگرافیک نام دارد.

بهرام-آشفته5

10 دیدگاه

Comments are closed.